Ano, zloději stále nejraději chodí domovními dveřmi!
Je zamykací mechanismus ve Vašich domovních dveřích v pořádku? Odpovídá požadavkům doby? Kdy jste prováděli jeho objektivní funkční zkoušky? Je na takové úrovni, že beze zbytku vyhovuje pojistce na majetek? Umíte na předchozí otázky odpovědět ANO?
Ve městech s počtem obyvatel sto tisíc a výše, je každý občan průměrně 1 x do roka okraden svými spoluobčany. Někdy dokonce spolubydlícími, spolužáky, ba i rodinnými příslušníky. V ostatních evropských zemích na tom nejsou lépe. Městské krádeže jsou na denním pořádku a nemyslím si, že by jejich počet a agresivita klesaly. Spíš si myslím, že opak je pravdou.
Protože jsme na stránkách a blogu firmy, která se specializuje na zamykací techniku, nabízí se otázka, jak jsme na tom ve všeobecnosti s její kvalitou? Odpověď zní – stále dost špatně.
Případ z praxe:
V Českých Budějovicích proběhl studentský Majáles a veřejná prostranství jsou leckde pokryta nevalně vyhlížejícím bordelem. Láhve, kelímky, pytlíky a plechovky od energetických nápojů, čekají na draze placený úklid veřejných prostor. Co je ale horší, Majáles přinesl vlnu majetkové kriminality, většinou soustředěnou na restaurace, kempy, diskotéky apod… V jedné takové restauraci zloděj pozdě v noci vyrazil dveře a hledal peníze a alkohol. Dveře po vloupání byly poškozené natolik, že provozovatelka musela volat zámečnický servis. Pro účely tohoto blogu jsem náš sobotní zásah zdokumentoval. Zde je výsledek.
Zloděj si vyhlídl to, čemu lze s trochou fantazie říci slabý kus. Staré dřevěné dveře, osazené do mizerné dřevěné zárubně. Vše vyrobeno z čehosi, co velmi vzdáleně připomíná smrkové dřevo. Páčidlem krátké délky vyštípal zárubeň a když dřevo povolilo, dostal se snadno dovnitř. Dveře nemusel ani páčit, stačilo by mu vytrhnout, nebo rozlomit vložku FAB. Ta trčí zcela nechráněná více jak 10 mm ze dveří. Takovou vložku velmi pohodlně rozlomíme hasákem, nebo Sikovkami za 3 až 5 sekund.
Takto koncipovaný zamykací mechanismus je pro daný účel absolutně nedostatečný. Je zde použito špatné kování, špatná vložka, špatný materiál zárubně a vše je nedbale instalováno a vysoce opotřebeno mnohaletým používáním.
Samotná vložka – pokud by byla ochráněná kováním s bezpečnostní rozetou, by naprosto vyhověla účelu. Ovšem její desetimilimetrový přesah ve spojení s nevyhovujícím kováním, zamykací systém zcela diskvalifikuje ze světa reálné bezpečnosti. Není divu, že takových dveří vidíme vykradených stovky za rok, zatímco kvalitní bezpečnostní dveře jsem objevil překonané maximálně jedny za 5 let! A to velice pochybným způsobem, kde policisté vážně zvažují pojistný podvod!
Závěr:
Reálná objektová bezpečnost vyžaduje adekvátní počáteční investici a následný servis a pravidelné kontroly funkčních vlastností. Bezpečnostní systémy bez ohledu na to, zda jsou mechanické, nebo elektronické, po jistém čase ztrácí užitné funkce. Zamykací vložky se nadměrně opotřebují a elektronické čidlo může zcela ztratit detekční citlivost. V obou případech hrozí majiteli objektu vykradení. Většině lidí přijde normální, že se denně myjí, česají, čistí si zuby a celkově o sebe pečují. A u svých dveří nenamažou panty i víc než 10 let. Nebo neprovedou funkční testy alarmu až do té doby, než je někdo i s nainstalovaným poplašným systémem vykrade. V příštím blogu se reálné bezpečnosti moderních uzamykacích systémů budeme věnovat podrobněji. ( V souvislosti s vchodovými dveřmi )
František Študlar