Umíme dobře zamykat domovní dveře?

25 let se pohybuji ve stejném oboru. Ve světě uzamykací techniky. Denně vídám překvapené zákazníky, když se poprvé střetnou s realitou vykradení, nebo například s tím, jak snadno lze otevřít zabouchnuté dveře.  Zamykat své vlastní dveře velmi často neumíme a ještě dlouho umět nebudeme. Proč? Existuje několik důvodů. I když je to zdánlivě prosté a nic na tom není.

1)  selhávající lidský faktor

2)  slabé technické řešení uzamykacího systému

3) málo se informujeme a zajímáme o dění kolem sebe

 

S lidmi nic nenaděláme. 20% lidí nikdy zamykat nebude. Nemají zájem, nebaví je to, spěchají, myslí si, že to stejně nemá cenu a mají stovky dalších odpovědí a výmluv na to, proč nemá smysl zamykat.

Další skupina lidí sice zamyká pečlivě, ale technické řešení zamykacího systému je slabé – například používají zastaralou vložku, nemají chráněné klíče, mají ve špatném stavu zadlabací zámek, mají špatnou zárubeň, apod…

A někteří z nás jsou naivní a pohodlní. Nesledují co se děje ve společnosti a spoléhají se na stát a obce. Ty ovšem nemají ani kapacitu, ani vůli jejich problémy řešit.

Co zbývá těm, kteří mají zájem chránit sami sebe a svůj majetek? Jednoznačně konat něco, co má smysl a nenechávat věci náhodě. Zajímat se o dění v oblasti zabezpečení, navštěvovat odborníky, výstavy a sledovat internetové stránky specialistů. Vybrat řešení, zjistit jeho cenu a když je únosná, jít do prodejny a pořídit ho. Jiná cesta není.

Je zajímavé, že pokud vycestujeme 700 km směrem na jih, zjistíme, že například v Chorvatsku, Slovinsku, severní Itálii a spol, se téměř nezamyká. Se zájmem jsem si prohlížel v těchto lokalitách zlatnictví, banky, muzea, luxusní obchody a nabyl jsem dojmu, že se zde asi nekrade. Ovšem u nás je tomu jinak. Že by 700 km vzdálenosti mělo tak obrovský vliv na mentalitu člověka? Připravuji blog s tématikou zámky v Terstu. Mám nafoceno asi 30 objektů v tomto městě se zaměřením na zámky. Musím říci, že výsledky byly pro mně překvapující. Žádné excelentní zamykací systémy jsem tam v běžných objektech neobjevil.

Ale vraťme se k nám domů. Ukážeme si jeden snímek zamykacího mechanismu, který neodolal náporu běžného zloděje a byl překonaný. Myslím si, že tomu tak nemuselo být, kdyby zámku byla věnována větší péče…

 

0

Na obrázku jsou ocelové dveře ve sklepním/garážovém/ prostoru bytového komplexu. Byly překonané rozlomením vložky.

 

1

Jak je vidět, stavba použila na zajištění sklepních prostor lehké hliníkové kování, uchycené na povrch dveří dvěma kusy vrutů. Zloděj vruty vyšrouboval a vložku rozlomil hasákem, nebo speciálním nástrojem.

 

1-1

Detail kování – je vidět, že plechové hliníkové kování chrání zamykací mechanismus spíš symbolicky.

 

2

Z vložky čínské výroby zbyly dva pěkné kousky. Proti hrubému násilí neměla bohužel šanci….

 

2-2

Detail toho, co zbyde z vložky po násilném rozlomení.

 

3

Správný typ kování –  štítové bezpečnostní kování s rozetou – chrání  proti vytržení, rozlomení a odvrtání. Pokud by stavba použila na zajištění sklepa běžné bezpečnostní kování v ceně cca 1500,- Kč včetně DPH 21%, byla by cesta zloděje do sklepa podstatně složitější. Z akce na cca 15 sekund by se stala práce  minimálně na několik minut. A bylo by nutné použít elektrické nářadí, zatímco původní metoda se realizovala  zcela potichu a bez hluku.

 

4

Detail bezpečnostního kování z vnitřní strany – vložka je chráněná  rozetou a ocelovou vložkou proti odvrtání, vytržení a rozlomení. Absence tohoto typu ochrany zcela otevírá cestu k pohodlnému napadení vložky a k zničení a překonání zamykacího systému.

 

5

Před osazením bezpečnostního kování je nutné dveře provrtat – kování je prošroubované skrze dveřní křídlo a na rozdíl od lehkého hliníkového kování solidně drží a odolává páčidlu, šroubováku, apod…

 

6

7

Bezpečnostní kování kompletně osazené na dveřním křídle budí respekt. Případný zloděj ví, že překonat mechanickou překážku tohoto druhu není jednoduché. A často spontánně upouští od úmyslu vstoupit násilně do objektu. A jde jinam, kde to je jednoduché. A jsme zase zase v situaci, kdy si můžeme položit otázku – Umíme zamykat dveře?

—————————————————————————————————————————

Na jednoduchém příkladu ze života jsme si ukázali, jaký je rozdíl mezi kvalitně a nekvalitně zajištěným vstupem do  sklepa. Mezi amatérským a profesionálním řešením. Rozdíl v ceně činí cca 1000, Kč. V rozpočtu 4.000.000,- Kč na jednu bytovou jednotku v komplexu je to zanedbatelná položka. Malý rozdíl v přístupu způsobí velké rozdíly ve výsledku.

Děkuji všem čtenářům za čas strávený čtením blogu. Upozorňuji rovněž na zajímavý předchozí příspěvek o elektronické klice CODE IT

http://www.klicovesystemystudlar.cz/code-it-registrace/

 

Mějte se krásně a užívejte kvalitní zamykací techniku.

František Študlar

 

 

 

František Študlar
Autor je specialista v oblasti zamykací techniky. Jeho firma působí na trhu téměř 25 roků. E-knihu Jak zamknout dům a firmu ZDARMA ke stažení tady >> Předmětem jeho blogů je zamykací technika ve všeobecném rozsahu - úschovné objekty (trezory, sejfy), dveřní zamykací technika (vložky, Chubbovy zámky) a moderní mechatronické uzamykací systémy. Manuál k chytré klice CODE IT si stáhněte ZDARMA tady >>V blozích popisuje vlastnosti, principy, aplikační možnosti a technické zajímavosti, se kterými se během své praxe setkal. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • book_3

  • E-kniha Jak zamknout dům a firmu ZDARMA

    Klikněte na tlačítko a stáhněte si e-knihu o moderní zamykací technice

  • obrázek Code it autor F. Študlar

  • Chytrá klika – zloděj nemá šanci

    Přečtěte si návod, jak z obyčejných dveří udělat dveře chytré. Kliknutím na tlačítko vyzrajete na zloděje.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Jsme na Facebooku