Dobrý den
Zeptám se vás: „Může mít neživá věc silné kouzlo?“ Jistě ano. Třeba krásný obraz, nebo dárek od někoho, koho milujeme. Ovšem pro někoho z nás mají neodolatelné kouzlo i zdánlivě banální věcičky denní potřeby. Chcete příklad? Tak například uzamykací vložka. U nás v Čechách a na Moravě tomu říkáme Fabka. Jinde – zejména v Americe a Anglii říkají fabkám cylindry. Asi proto, že první vložky měly válcový tvar a dodnes se tak spousta vložek hlavně v Anglii a USA vyrábí. Vložka je první věc, kterou použijeme, když přijdeme domů – sáhneme pro klíče a odemkneme si. Opravdu banální počin, ale k této prosté skutečnosti vedla neuvěřitelně dlouhá cesta. Začalo to už ve starém Egyptě, tzv. egyptským zámkem, několik tisíc let před naším letopočtem. Bohatí Egypťané s ním ve starověku zamykali hrobky a komnaty, kam neměli mít přístup cizí lidé a otroci.
Egyptský zámek
Egyptský zámek – funkce
Ve vývoji zamykací techniky pokračovali staří Římané – sestrojili tzv. římské zámky, Pak následoval středověk. Klíče antických zámků byly obrovské a Řekové či Římané je nosili přes rameno. Trošku to připomínalo nějaké dlouhé nářadí nesené přes rameno, třeba ruční kosu, nebo dlouhý francouzák…
Antický klíč
Pak přišel středověk. I v této epoše vznikly zajímavé zámky – například německé gotické zámky. To byla v některých případech až neuvěřitelná a exkluzivní umělecká díla. A pak – v období renesance vznikaly zajímavé francouzské zámky, mezi nimi například Barronův zámek. To už je něco, co velmi dobře známe ze starého nábytku a dveří starých domů.
Francouzský zámek
No a v období průmyslové revoluce byly patentovány proslulé Chubbovy zámky (Trezory) a konečně ve druhé polovině 19. století vznikla uzamykací vložka. Její vynálezce se jmenoval Linus Yale junior. Byl to Američan a syn známého a úspěšného mechanika. Jablko nepadlo daleko od stromu a Linus vyvinul převratný a vysoce bezpečný cylindrický zámek s blokovacími stavítky z mosazi. Inspirací mu byl údajně právě tisíce let starý egyptský zámek, vyrobený ze dřeva. Yaleův zámek byl ovšem vyroben z mosazi a bronzu a krom jiného, umožňoval vyrobit k unifikovanému tělesu jednoho zamykacího cylindru několik tisíc jedinečných klíčů. V té době to bylo něco nepředstavitelného. Výroba se hromadně rozjela a vložka si našla stamilióny zákazníků.
Yaleho cylindr
S tímto zamykacím systémem pak u nás za Rakouska – Uherska uspěly hned dvě továrny. A sice GUARD Mudroch a Továrna na železné zboží Fáborský a Šeda. (Nyní EVVA a ASSA ABLOY). Jejich aktivity se datují už od roku 1900. O jejich historii si můžete přečíst na níže uvedených odkazech. Mimochodem po této fabrice se dodnes lidově označují vložky jako Fabky…
http://docplayer.cz/19918128-Historie-firmy-guard-mudroch-spol-s-r-o.html http://www.moh.cz/pdf/ohp/580.pdf
Zamykací systémy mají určitě pro mnohé z nás velké kouzlo. Znám lidi, kteří rok co rok hledají nové věci, diskutují, surfují na internetu a neváhají obětovat vysoké částky za skvělé vložky.
Můj blog ale dnes neopustí staré časy. Pro milovníky historie mám skvělý tip na výlet do rakouského města Graz. Nachází se zde nádherné muzeum zamykací techniky. Je to jedna z nejlepších expozic tohoto druhu na světě. Po pár hodinách jízdy autem objevíte svět tajných skříněk, kufříků, visacích zámků, klíčů a zamykacích mechanismů všeho druhu. Muzeum vydává nádherné knihy. O zámcích, klíčích, visacích zámcích a truhlách. Vše v nejvyšší kvalitě na křídovém papíře. Bohužel není možné bez souhlasu autorů zveřejňovat fotografie na blogu. Takže vážní zájemci musí sáhnout do kapsy a obětovat kolem 100 Euro za publikaci. Několik těchto knih zdobí i moji knihovnu a rád v nich za dlouhých zimních večerů listuji. Věřte mi, stojí za to, vypravit se do Grazu a podívat se.
Přeji vám krásný den a užívejte si (nejen) krásy zamykací techniky.
František Študlar
KONTAKT NA MUZEUM V GRAZU
Wiener Straße 10
8020 Graz
Tel: +43 316/71 56 56 – 38
Fax +43 316/71 56 56-38
E-mail: museum@schell-collection.com