Kdo? Kdy? Kam?

V každé trochu větší organizaci je rušno – lidé spěchají na pracoviště, odcházejí domů, vzájemně se navštěvují, přicházejí lidé z okolí, prodejci, technický personál – prostě o pohyb je vždy postaráno. Managmenty firem nemají pro volný pohyb v budovách osob příliš velké pochopení – vyrušuje zaměstnance při práci, vyvolává chaos a často i krádeže a požáry. Usměrnění pohybu osob se hledá jednak v efektivnější organizaci pracovišť a jednak v technických opatřeních. Cílem je vpustit jen omezené množství lidí tam, kam je to žádoucí a zamezit chaosu. Firmy hledají moderní přístupové systémy a vynakládají na ně velké finanční prostředky. Jedním ze způsobů, jak omezit a vymezit pohyb osobám, je instalace systému generálního klíče s kombinovanými klíči (hybridními klíči).

Na obrázku vidíme 3 typy přístupových médií. Plastovou identifikační kartu, čip a klíč s elektronickou hlavou. Tato média můžeme kombinovat v systému generálního klíče tak, že vymezíme pohyb osob jednak co do lokality a díky elektronice v klíči také co do času. Vznikne flexibilní uzamykací systém, který má jednu obrovskou výhodu – je bezdrátový, a tudíž minimalizuje náklady a čas na instalaci. Někdy se nám hodí karta nebo čip, někdy potřebujeme i klíče. Můžeme tak ovládat nejenom dveře, ale i závory, posuvné dveře, pohony vrat a pracovních strojů. Když všechny požadavky sloučíme do kvalitně vypracovaného projektu, je instalace rychlá a neobtěžuje hlukem, prachem a dalšími průvodními jevy, které jsou typické pro drátová řešení. Řeč je o uzamykacím a přístupovém systému XESAR, který je určen pro malé i velké podniky, je flexibilní a není náročný na správu. Vše se točí kolem dveří, staré mechanické vložky nebo kování vyměníme za nové, naprogramujeme čipy a za pár hodin můžeme zprovoznit i poměrně rozsáhlý moderní přístupový systém.

Kromě vložek můžeme do systému integrovat i půlvložky, vložky do nábytku, visací zámky, kování na běžné i skleněné dveře, čtečky pro ovládání pohonů a kombinované klíče. Vše je zobrazeno níže. XESAR je úžasná stavebnice, která má velké růstové možnosti a poskytuje zákazníkovi spoustu benefitů. Samozřejmě, že takové řešení něco stojí, ale drátová řešení bývají obvykle ještě dražší.

Povězme se nyní stručně o jedné referenční zakázce postavené na přístupovém systému XESAR. Byla realizovaná v Jihostroji Velešín a demonstruje rozsáhlé možnosti tohoto přístupu.

Systémy XESAR a 4KS pro SOŠ strojní ve Velešíně

Ve všech školách se pohybuje spousta lidí – žáci, učitelé, úklidoví a techničtí zaměstnanci a návštěvníci. Po vyučování jsou školy mnohostranně využívány pro kroužky, sportovní oddíly a jiné společenské organizace. Organizace života a bezpečnosti ve škole se musí vypořádat s mnoha nástrahami.

Profesní vzdělávání se ve Velešíně datuje od roku 1920. Učňovská škola zde byla založena v roce 1956 a v roce 1981 se proměnila na SOŠ. Kromě klasických kovoobráběcích oborů se zde začala vyučovat automatizace a robotizace ve spojení s automatickým obráběním kovů. V následujících letech došlo k mohutnému rozvoji kapacity školy. Současný stav školy je takový, že se jedná o jednu z nejmodernějších škol v ČR. Nový školní komplex čítá hlavní budovy školy, halu pro praxi, devítipatrovou budovy domova mládeže s kapacitou 360 lůžek, sportovní halu, školní kuchyni a jídelnu, hřiště a zařízení pro technické zázemí. Tak velké a složité vzdělávací zařízení vyžaduje velmi složitý a flexibilní uzamykací systém.

Ten obsahuje 563 komponentů vložek 4KS, 29 kování XESAR, 2 nástěnné čtecí jednotky XESAR a cca 200 elektronických identifikačních médií. Výsledný systém je velmi pružný a umožní i velký nárůst výkonu do budoucna. Spojení klasické mechanické vložky a inteligentní elektroniky je pro zákazníka ekonomicky i technicky výhodné.

Zaujala Vás problematika kontroly přístupu pomocí systému XESAR? Pokud ano, nezávazně  nám napište a my Vám zpracujeme řešení. Těšíme se na další spolupráci.

Máte dotazy k obsahu článku? Napište nám, nebo volejte +420 608 500 803

František Študlar, telefon 608 500 803, e-mail: info@trezorystudlar.cz

František Študlar
Autor je specialista v oblasti zamykací techniky. Jeho firma působí na trhu téměř 25 roků. E-knihu Jak zamknout dům a firmu ZDARMA ke stažení tady >> Předmětem jeho blogů je zamykací technika ve všeobecném rozsahu - úschovné objekty (trezory, sejfy), dveřní zamykací technika (vložky, Chubbovy zámky) a moderní mechatronické uzamykací systémy. Manuál k chytré klice CODE IT si stáhněte ZDARMA tady >>V blozích popisuje vlastnosti, principy, aplikační možnosti a technické zajímavosti, se kterými se během své praxe setkal. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře
 • book_3

 • E-kniha Jak zamknout dům a firmu ZDARMA

  Klikněte na tlačítko a stáhněte si e-knihu o moderní zamykací technice

 • obrázek Code it autor F. Študlar

 • Chytrá klika – zloděj nemá šanci

  Přečtěte si návod, jak z obyčejných dveří udělat dveře chytré. Kliknutím na tlačítko vyzrajete na zloděje.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Jsme na Facebooku