Často zaznamenávám poptávky na malé přístupové systémy do budov. Ať už se jedná o požadavek na hlavní vchod, nebo na řešení přístupu do jedné či dvou kanceláří. Rozhodl jsem se se k tomuto tématu napsat krátký blog. Snad některému čtenáři poslouží jako inspirace. Píši o situaci, kdy máme skoro jakékoliv dveře a potřebujeme je v provozní době blokovat před mnoha lidmi a naopak (až) několika desítkám návštěvníkům přístup umožnit. Jak na to?
Identifikace na vstupu
Použijeme klávesnici AYC-Q648. Má pro nás mnoho užitečných funkcí – například má kapacitu až 500! kódů a čipů a výstupní kanál na spínání elektrického zámku. To je přesně to, co potřebujeme.
Výstup
Dejme tomu, že potřebujeme blokovat dveře elektrickým otevíračem. Pak použijeme například elektrický otevírač FAB – řada Profi.
Jako poslední zásadní díl použijeme stabilní napájecí zdroj – například nějaký typ lineárního zdroje od firmy Pulsar. Zdroj by měl být instalovaný včetně záložního akumulátoru. Získáme tak nejen kvalitní zdroj napětí, ale i zálohu na několik hodin chodu při ztrátě sítě.
Nyní celý řetězec propojíme kabely a ke zdroji přivedeme síťové napětí.
Kritickou fází je vždy instalace elektrického otevírače do reálných dveří. Zde mnoho firem dělá velké chyby. Nepřesnosti montáže mohou celou dobře zamýšlenou akci naprosto znehodnotit. Elektrický zdroj malého bezpečného napětí pro elektrický zámek, by měl vždy připojovat vyškolený odborník.
Cena řešení
Ke klávesnici můžeme přiřadit až 500 čipů, nebo 500 kódů. To zas není tak špatný výkon pro relativně jednoduché zařízení, co myslíte? Čipy ovšem nemusíme nakupovat, uživatel si prostě může jen naťukat svůj osobní kód.
Co říci na závěr? Uvedené řešení není dokonalé, ale spoustě uživatelů stačí. Mohou vznikat námitky ke kvalitě čipu, k možnosti strhnout autonomní klávesnici a ručně propojit vedení k otevírači. Ano, tyto slabiny řešení má. Ale velmi dobře poslouží například pro oddělení prostor ve vaší firmě. Pro oddělení kanceláří nebo pro ovládání vchodů na pracoviště. Proč některé věci dělat složitě a prodražovat instalaci? Na úplný závěr malý tip – čipy je zapotřebí vždy označit (gravírovat) pořadovými čísly, jinak po čase ztratíme kontrolu nad tím, kdo a kolik kusů ztratil. A správci zařízení pořídíme vždy tabulku s přehledem kdo a jaký čip nebo kód dostal.
Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte ho ohodnotit a sdílet ho prosím svým přátelům.
František Študlar /www.klicovesystemystudlar.cz/
Telefon: 608 500 803
Email: info@trezorystudlar.cz