Inspirací k dnešnímu článku mi poskytly dveře v jednom bytovém domě. Byla to středně velká bytovka s 12 byty. Vložka ve dveřích vypadala asi takto:
Ústí vložky je už značně opotřebené a zdá se, že je čas na výměnu. Jaká je reálná životnost běžné zamykací vložky?
Předně – v Evropě se vložky testují na 100 nebo 200 tisíc průchodů. Ve všech velkých evropských továrnách na zamykací techniku, probíhají 24 hodin denně testy. Provádí je jednoúčelové automaty. Simuluje se zasouvání klíče do vložky, otočení na dva západy jedním směrem a chod zpět. Současně se počítá počet průchodů a pokud vložka vydrží uváděných sto tisíc cyklů, technik ji rozebere a posoudí stupeň opotřebení. Pokud je přijatelný, vložka jde do výroby. Posouzení počtu cyklů a vyhodnocení se opírá o technické normy, platné pro obor zamykací technika. Levnější vložky z Asie asi nikdo netestuje – nepočítá se s tím, že by to někoho mohlo zajímat. Vložky tohoto typu nejsou určeny pro provoz ve velkém domě. Stavby je používají jako předávací vložky. Uživatelé si je ale ponechají a následně se diví, že:
Nyní trochu matematiky:
Máme–li dům o 12 bytových jednotkách se 4 obyvateli na jednu jednotku, vychází nám 48 uživatelů klíčů.
Projde -li každý uživatel 2 x denně tam a zpět, máme celkem 192 cyklů vložky za jeden den.
Za rok je to 70.080 cyklů.
Normativní životnost vložky je vyčerpána zhruba za rok a 5 měsíců.
Ovšem pokud uživatelé bytů místo za kliku či madlo manipulují dveřmi pomocí hlavy klíče, snižují její životnost abnormálním způsobem. Ještě další smrtící ránu zasadí vložce špatně vyřezaný klíč. No a dále je zde chod na sucho, bez občasného přimazání a vyčištění mechanismu vložky. Posledně jmenované vlivy zkrátí životnost vložky minimálně na polovinu normativní doby. To znamená, že námi uvažovaná vložka nevydrží rok a 4 měsíce, ale třeba jenom 6 až á měsíců. Položme si otázku – je to hodně nebo málo?
Sám pro sebe si odpovídám, že to není mnoho. Za 10 roků musí samospráva vyměnit vložky 5 – 10 krát. To je také jeden z důvodů, proč bytové domy přecházejí na ovládání čipy. To ovšem také není úplně bez problémů. Servis se přesouvá z oblasti mechanických závad do elektrických a přibývá nutnost spravovat ztracené a poškozené čipy. Samosprávy tento fakt ignorují a provozují čipové přístupy s velkým rizikem neoprávněného vstupu. Kromě toho levné čipy můžeme kopírovat podobně jako levné klíče – bez omezení a bez kontroly.
Když se podíváme na ústí vložky podrobněji, vidíme, že pod klíčovým otvorem je hluboký obdélníkový otlak. Pochází právě z toho, jak uživatelé tlačí přes hlavu klíče na dveře. Vložku tento způsob manipulace za velmi krátkou dobu úplně zničí. Skoro to vypadá, jako kdyby někdo do klíče mlátil kladivem.
Vložku před špatným zacházením prostě zachránit nelze. Jediné, co lze, je chránit bezpečí domu tím, že zabráníme neautorizovanému kopírování klíčů. My pro domy doporučujeme vložku FPS. Viz níže.
Kromě bezpečnostní karty má vložka velmi masívní klíč, za který je možné v nouzi zabrat i kleštěmi. To uživatel ocení například v zimě, když mráz přizvedne dveře a ty nejdou normálně otevřít.
Pro bytové domy je vložku možné za příplatek 305 Kč objednat vložku s tvrzeným válcem – to zaručuje prodloužení životnosti vložky. O této úžasné možnosti zákazníci téměř neví a zatím jí využívá minimum objednatelů. Ke své škodě a ke škodě celého společenství vlastníků bytů.
Vložku FPS jsme v Budějovicích instalovali již do 150 bytových domů. A další instalace jsou na cestě. Připojíte se mezi uživatele kvalitních vložek i Vy?
Děkuji Vám za čas věnovaný čtení tohoto článku. Momentálně nabízím ke čtení i články s podobným obsahem zde:
http://www.klicovesystemystudlar.cz/zlodejum-se-bude-darit-dobre-i-v-roce-2019/
http://www.klicovesystemystudlar.cz/zamykame-presne-v-1900-kdy-vy/
Přeji vám všem pěkné a klidné velikonoční svátky.
František Študlar
608 500 803