Jak přesné jsou Vaše klíče?

Denně vídám na svém pracovním stole rozebrané zamykací mechanismy – ať se jedná o zamykací vložky, trezorové zámky, mechatronické věci, prostě dnes už zcela jistě můžu říci globální všehochuť mechanických zabezpečovacích systémů. Ovšem stále platí to, co platilo před 20 lety, kdy jsem se svým  současným řemeslem začal. Spolehlivost a odolnost zamykací techniky je daná především přesností a péčí, kterou jí výrobci a servisní centra věnují. Nedá se na tom prostě nic změnit. I když někteří obchodníci se zamykací technikou tvrdí zákazníkům něco jiného, já jsem zatím příliš mnoho kvalitní zamykací techniky například z Asie neviděl a doufám, že ani neuvidím. Narodil jsem se v ČSSR, nyní bydlím v ČR a v EU. To mi prozatím bohatě stačí.

Moje bystré oko minulý týden zaostřilo na jednu rozebranou a notně opotřebenou zamykací vložku a námět na blog byl na světě. Zde je. Otázka zní, jak přesné máte klíče? Je to vůbec v praktickém životě k něčemu důležité? Odpověď zní – ANO. Je to velmi důležité. Vysvětlím Vám, proč!

Nepřesně vyřezaný klíč SILCA

Nepřesně vyřezaný klíč SILCA

vložka FAB se zasunutým originálním klíčem FAB

vložka FAB se zasunutým originálním klíčem FAB

nepřesně vyřezaný klíč SILCA

nepřesně vyřezaný klíč SILCA

originální klíč FAB

originální klíč FAB

Na prvním obrázku můžete vidět rozebraný bubínek z vložky FAB. Je v něm zasunutý neoriginální klíč SILCA, vyřezaný s vysokou nepřesností. Na druhém obrázku vidíme ten samý bubínek, ovšem tentokrát je v něm zasunutý originální klíč FAB. Co na první pohled bije do očí? V prvním případě se propadají stavítka (válečky 5 kusů) v tělese bubínku výrazně hlouběji, než v případě druhém. Prakticky to znamená, že vložka neoriginálním klíčem téměř nejde otevřít – klíč drhne a v druhém případě jde vložka otevřít jako by byla nová. (Stavítka jsou vystavena klíčem téměř v rovině válcové) Když do nové vložky zasunete klíč vyříznutý s velkou nepřesností, tak jí prvním otočením zničíte. Stavítka vydřou do tělesa vložky rýhu a z jejího tělesa padá prášková mosaz. Mnohokrát jsem to viděl na vlastní oči. Rýhy v tělese mají hloubku až 4/10 mm a drasticky zkrátí životnost vložky. Čím víc neoriginálních klíčů, tím hůř. Z vložky, která by mohla sloužit 3 až 4 roky, se stane 20 deka barevného kovu, vhodného leda tak do šrotu!

Dveře starého bytového domu

Dveře starého bytového domu

opotřebená vložka GUARD

Nadměrně opotřebená vložka GUARD

Špatným zprávám není ovšem konec. Opotřebená vložka je ideálním terčem a současně výzvou pro technicky zručného zloděje. Na posledních dvou obrázcích vidíme dveře jednoho budějovického domu a jejich vložku. Vložka v takovém stupni opotřebení je ideální terč pro manuální planžetu, pomocí které lze dveře  za 2 – 3 minutky tiše otevřít. Když  uvážíme, že kvalitní klíč k běžné vložce FAB stojí 40 až 60 korun, nestojí za to si pořídit klíč ve slušné přesnosti? 40 korun, to je cena jedné porce levné zmrzliny. Má smysl kvůli tomuto množství peněz riskovat vykradení? Odpověď přenechám vážený čtenáři na Vás…

František Študlar

Psáno pro www.klicovesystemystudlar.cz

—————————————————————————————————————————

Poznámka z praxe:

běžný klíč se řeže s přesností 0,01 – 0,03 mm. Při hloubce zubu na klíči odlišné o víc jak +/- 0,05 mm, vložka téměř jistě při odemykání drhne.

Neoriginální klíče mají často nepřesnost na zubu 2 – 3 desetiny mm! Takové klíče zničí každou vložku za 14 dnů.

František Študlar
Autor je specialista v oblasti zamykací techniky. Jeho firma působí na trhu téměř 25 roků. E-knihu Jak zamknout dům a firmu ZDARMA ke stažení tady >> Předmětem jeho blogů je zamykací technika ve všeobecném rozsahu - úschovné objekty (trezory, sejfy), dveřní zamykací technika (vložky, Chubbovy zámky) a moderní mechatronické uzamykací systémy. Manuál k chytré klice CODE IT si stáhněte ZDARMA tady >>V blozích popisuje vlastnosti, principy, aplikační možnosti a technické zajímavosti, se kterými se během své praxe setkal. Celý příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • book_3

 • E-kniha Jak zamknout dům a firmu ZDARMA

  Klikněte na tlačítko a stáhněte si e-knihu o moderní zamykací technice

 • obrázek Code it autor F. Študlar

 • Chytrá klika – zloděj nemá šanci

  Přečtěte si návod, jak z obyčejných dveří udělat dveře chytré. Kliknutím na tlačítko vyzrajete na zloděje.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Jsme na Facebooku