Denně vídám na svém pracovním stole rozebrané zamykací mechanismy – ať se jedná o zamykací vložky, trezorové zámky, mechatronické věci, prostě dnes už zcela jistě můžu říci globální všehochuť mechanických zabezpečovacích systémů. Ovšem stále platí to, co platilo před 20 lety, kdy jsem se svým současným řemeslem začal. Spolehlivost a odolnost zamykací techniky je daná především přesností a péčí, kterou jí výrobci a servisní centra věnují. Nedá se na tom prostě nic změnit. I když někteří obchodníci se zamykací technikou tvrdí zákazníkům něco jiného, já jsem zatím příliš mnoho kvalitní zamykací techniky například z Asie neviděl a doufám, že ani neuvidím. Narodil jsem se v ČSSR, nyní bydlím v ČR a v EU. To mi prozatím bohatě stačí.
Moje bystré oko minulý týden zaostřilo na jednu rozebranou a notně opotřebenou zamykací vložku a námět na blog byl na světě. Zde je. Otázka zní, jak přesné máte klíče? Je to vůbec v praktickém životě k něčemu důležité? Odpověď zní – ANO. Je to velmi důležité. Vysvětlím Vám, proč!
Na prvním obrázku můžete vidět rozebraný bubínek z vložky FAB. Je v něm zasunutý neoriginální klíč SILCA, vyřezaný s vysokou nepřesností. Na druhém obrázku vidíme ten samý bubínek, ovšem tentokrát je v něm zasunutý originální klíč FAB. Co na první pohled bije do očí? V prvním případě se propadají stavítka (válečky 5 kusů) v tělese bubínku výrazně hlouběji, než v případě druhém. Prakticky to znamená, že vložka neoriginálním klíčem téměř nejde otevřít – klíč drhne a v druhém případě jde vložka otevřít jako by byla nová. (Stavítka jsou vystavena klíčem téměř v rovině válcové) Když do nové vložky zasunete klíč vyříznutý s velkou nepřesností, tak jí prvním otočením zničíte. Stavítka vydřou do tělesa vložky rýhu a z jejího tělesa padá prášková mosaz. Mnohokrát jsem to viděl na vlastní oči. Rýhy v tělese mají hloubku až 4/10 mm a drasticky zkrátí životnost vložky. Čím víc neoriginálních klíčů, tím hůř. Z vložky, která by mohla sloužit 3 až 4 roky, se stane 20 deka barevného kovu, vhodného leda tak do šrotu!
Nadměrně opotřebená vložka GUARD
Špatným zprávám není ovšem konec. Opotřebená vložka je ideálním terčem a současně výzvou pro technicky zručného zloděje. Na posledních dvou obrázcích vidíme dveře jednoho budějovického domu a jejich vložku. Vložka v takovém stupni opotřebení je ideální terč pro manuální planžetu, pomocí které lze dveře za 2 – 3 minutky tiše otevřít. Když uvážíme, že kvalitní klíč k běžné vložce FAB stojí 40 až 60 korun, nestojí za to si pořídit klíč ve slušné přesnosti? 40 korun, to je cena jedné porce levné zmrzliny. Má smysl kvůli tomuto množství peněz riskovat vykradení? Odpověď přenechám vážený čtenáři na Vás…
František Študlar
Psáno pro www.klicovesystemystudlar.cz
—————————————————————————————————————————
Poznámka z praxe:
běžný klíč se řeže s přesností 0,01 – 0,03 mm. Při hloubce zubu na klíči odlišné o víc jak +/- 0,05 mm, vložka téměř jistě při odemykání drhne.
Neoriginální klíče mají často nepřesnost na zubu 2 – 3 desetiny mm! Takové klíče zničí každou vložku za 14 dnů.